alt
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25

موضوع: آسیب نخاعی

1. 69,814 امتیاز ، سطح 82
    4% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,636
    0% فعالیت
    سطح
    82
    تشکر شده 10,690 بار در 2,489 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

آسیب نخاعی

#1 1387/03/16, 23:45
    1- آسیب عصب نخاعی چیست ؟

آسیب عصب نخاعی صدمه ای است که به ستون فقرات وارد می شود در نتیجه باعث از دست رفتن حس و حرکت می شود. علل شایع این آسیب عبارتند از : ضربه (تصادف ، صدمه در جنگ ، پرت شدن از بلندی ...) یا بیماریهای (فلج اطفال، و بیماری های مادرزادی و ...) آسیب نخاعی درجات مختلفی دارد از قبیل پاره شدن دیسک، تنگ شدن کانان نخاعی و تحت فشار قرار گرفتن اعصاب و....

2- کانال نخاعی و ستون مهره چیست؟

کانال نخاعی کانالی است که طناب نخاعی که حاوی اعصاب مختلفی است در آن قرار دارد. اعصاب موجود در این کانال سیستم اعصاب محیطی نام دارد.طناب نخاعی با یک ستون استخوانی که ستون مهره نام دارد احاطه شده است. ستون مهره ها شامل 7 مهره گردنی، 12 مهره پشتی ، 5 مهره کمری، 5 مهره خاجی و یک دنبالچه ای می باشد.

3- صدمه نخاعی چه عواقبی به دنبال دارد؟

عواقب صدمه نخاعی به نوع آسیب و سطحی که صدمه دیده بستگی دارد. صدمه نخاع به دو نوع کامل و نسبی (ناکامل) تقسیم می شود. آسیب کامل به معنای این است که هیچ عملکردی ( نه حس و نه حرکت ) در زیر سطح آسیب وجود ندارد.و هر دو نیمه بدن نیز به یک اندازه درگیر می شوند.در آسیب نسبی (ناکامل) یعنی کارکرد مختصری در زیر سطح آسیب دیده وجود دارد یعنی در این موارد بیمار می تواند یک اندامش را بیشتر از اندام دیگر حرکت دهد و یا قسمتی از بدن او حس دارد ولی حرکت ندارد تقریبا به طور کلی تمام افرادی که دچار صدمات نخاعی می شوند کنترل ادرارخودرا از دست داده ومثانه یک فرد ضایعه نخاعی تحمل نگه داشتن ادرار را در خود ندارد و باید از وسایل توانبخشی استفاده کند.

4- آیا آسیب های نخاعی قابل درمان هستند؟

تا کنون درمانی برای ضایعات نخاعی پیدا نشده اما تحقیقات زیادی در آزمایشگاه بر روی این مساله صورت گرفته است که نتایج آن موفقیت آمیز بوده و در حال حاضر با استفاده از این روشها بیماران درمان می شوند.

5- آیا بیمارانی که ضایعات نخاعی دارند بهبود می یابند؟

در اثر ضربه به ستون مهره ها و در نتیجه نخاع تورمی در طناب نخاعی ایجاد می شود و این تورم باعث تغییراتی در کل سیستم بدن می شود بعد از چندین روز یا هفته تورم فروکش می کند و بعضی بیماران کارکرد خود را دوباره بدست می آوردند. در بعضی از ضایعات مخصوصا ضایعات نسبی معمولاً بعد از 18 ماه ممکن است بیمار کارکرد خود را بدست آورد.

6- آیا همه کسانیکه دچار ضایعات نخاعی می شوند به ویلچر نیاز دارند؟

خیر ، ویلچر وسیله ای برای کمک کردن به حرکت می باشد در ضایعات شدید ناحیه گردنی معمولاً فرد به ویلچر نیاز پیدا می کند. اما در بقیه ضایعات معمولاً بیماران به ویلچر نیاز ندارند.در ضمن بعضی از این بیماران ترجیح می دهند از صندلی چرخ دار و یا بریس ( آتل مخصوص) استفاده کنند. البته بیمارانی که از ویلچر یا بریس استفاده می کنند همواره نیاز ندارند که از آنها استفاده کنند بعضی از بیماران دچار ضایعه نخاعی می توانند رانندگی کنند، و بسیاری از فعالیتهای دیگر را انجام دهند.

7- آیا بیماران دچار ضایعات نخاعی زودتر از بقیه مردم می میرند؟

تا قبل از جنگ جهانی دوم بیماران دچار ضایعات نخاعی در طول چند هفته بعد از ضایعه به دلیل اختلال در عملکرد ادراری و عفونت تنفسی و زخمهای بستر می مردند. اما در حال حاضر با پیشرفت علم و تولید داروهای جدید طول عمر این بیماران با مردم عادی تفاوتی ندارد.

8- آیا بیماران با ضایعات نخاعی می توانند کار کنند؟

بیماران دچار ضایعات نخاعی می توانند کارهایی که متناسب با تواناییشان است انجام دهند. آنها می توانند مانند بقیه مردم کار کنند و بچه دار شوند.

9- آیا بیماران دچار ضایعات نخاعی می توانند بچه دار شوند؟

ضایعات نخاعی معمولاً روی کارکرد جنسی اثر می گذارد. ولی درمانهای زیادی وجود دارد. که به این افراد کمک می کند در این مورد مشکلی نداشته باشند.مردان دچار ضایعات نخاعی با استفاده از روشهای درمانی می توانند دارای فرزند شوند.خانمهای دچار ضایعات نخاعی در ماههای اول بعد از ضایعات نمی توانند باردارشوند، ولی بعد از گذشت چند ماه مجدداٌ می توانند توانایی باردارشدن را بدست آورند و زایمان موفق داشته باشند، اما باید در این مورد تحت نظر پزشک باشند.
    11 کاربر مقابل از حسين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. ***رضـا***, 1228, kavirdell59, mehregan, m23, majid, roz dj, setarea, تیما, ساحل27, یوسف محسنی
    از سادگی برخی دختر خانومای سایت خیلی دلخورم .... بیشتر دقت كنید .
    حسين آنلاین نیست.

2. 12,588 امتیاز ، سطح 33
    92% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 62
    0% فعالیت
    سطح
    33
    تشکر شده 1,653 بار در 337 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#2 1387/10/03, 00:16
    سلام من علی هستم 29 ساله ضایعه نخاعی ازمهره های t11 و t12 پاهام كشیده میشه و پرش داره و بعضی اوقات زیاد میشه و اذیتم میكنه كسی می تونه كمكم كنه ..
    2 کاربر مقابل از ali7397 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. mehregan, sanam
    ali7397 آنلاین نیست.

3. 18,675 امتیاز ، سطح 41
    70% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 275
    0% فعالیت
    سطح
    41
    تشکر شده 3,105 بار در 871 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#3 1387/10/03, 20:16
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali7397 نمایش پست ها
    سلام من علی هستم 29 ساله ضایعه نخاعی ازمهره های t11 و t12 پاهام كشیده میشه و پرش داره و بعضی اوقات زیاد میشه و اذیتم میكنه كسی می تونه كمكم كنه ..
    سلام علی عزیز.
    من هم ضایعه نخاعی هستم از مهره های چهار و پنج گردن.من هم مشکل شمارو دارم.به این حالت میگن رفلکس که در اثر اسپاسم ماهیچه ای بوجود میاد.میدونم حالت خیلی خیلی بدیه ولی باید بدونین که در عین سختی این حرکات خودبخودی پاها یکجوراییی به نفع ماست.چون بالاخره یک حرکته و تاحدی از تحلیل رفتن ماهیچه ها و پوکی استخوان بخصوص در مفاصل جلوگیری میکنه.البته اگر مثل من خیلی شدید باشه ضرر هم داره و باعث دفرمگی یا همون تغییر شکل اندامها میشه.در این حالت با داروهای مختلفی میشه این حرکات رو کاهش داد و یا حتی به صفر رسوند.من تا دو هفته پیش این حرکات رو تحمل میکردم ولی چون داشت باعث تغییر شکل در پاهام میشد دکترم ازم خواست که دست از لجبازی بردارم و قرص مصرف کنم.داروی معمول یک داروی شل کنندست به اسم باکلفن.ولی حتما به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.چون داروهای زیادی هست برای این مشکل.

علی اقا من چند نکته رو فراموش کردم بگم.
    این حرکات رفلکسی پاها با چند روش بدون دارو هم تا حد زیادی کم میشه.
    1-حرکات کششی ماهیچه ها و تاندوم ها که خیلی موثر هست.
    2-طب سوزنی.من خودم امتحان کردم واقعا موثره.
    3-اگر یک ویلچر ایستا تهیه کنید و حداقل روزی یک ساعت بایستید رفلکس ها خیلی خیلی کم میشن.اگر با یک برنامه ی منظم هر روز بایستید حتی این حرکات رفلکسی به صفر میرسه.

امیدوارم زودتر بهتر بشین.
    5 کاربر مقابل از آیدا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. hamid7, mehregan, m23, roz dj, حسين
    دست از طلب ندارم تا کام من برآید ...

http://www.aida.special.ir
    آیدا آنلاین نیست.

4. 18,675 امتیاز ، سطح 41
    0% فعالیت
    سطح
    41
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#4 1387/10/03, 20:28
    راستی علی عزیز من هم از شما یک سوال دارم.
    شما بدنتون سوزش نداره.این سوالو من قبلا تو همین سایت پرسیدم الان میرم از سوالم گپی میگیرم تا کاملا منظورمو متوجه بشین
    البته از صمیم قلب ارزو میکنم که شما این مشکلو نداشته باشین.

من یک بیمارضایعه نخاعی هستم.از مهره های4و5 گردن.4 سال پیش در اثر 1 تصادف دچار این مشکل شدم.در حال حاضر فقط دست چپم حرکت دارد ان هم تا مچ والان با یک ابزار به سختی تایپ میکنم.مشکل تنفسی خاصی ندارم ولی به خاطر تنگی تراشه تراکستومی هستم.واما مشکل من.من سوزش های شدیدی دارم از نوع central dysestetic pain
    برای حل این مشکل اقدامات زیادی کردم.استفاده از داروهای ضد تشنج مانند کاربامازپین-گاباپنتن و... .داروهای بی حسی و بی هوشی بصورت خوراکی و تزریقی مانند لیدوکائین-کتامین و... .داروهای گیاهی.طب سوزنی.تحریکات حسی.ماسازو... .همه این کارها یا بی تاثیر بودند و یا نتیجه عکس داشتند.با دکترهای زیادی در داخل و خارج مشورت کردم ولی تا امروز نتیجه ای نگرفته ام.بعضی از دکترها پیشنهاد قطع عصب حسی را به من دادند ولی بعضی دیگر مخالفت کردند.باید بگویم من حاضر به مصرف داروهای مخدر نیستم البته به مدت 5 روز روزی نصف قرص ترامادل مصرف کردم که بی فایده بود.در پایان باید بگویم من دختری 24 ساله و ساکن مشهد هستم.لطفا راهنمائیم کنید.
    باتشکر.

بهتره که بیشتر توضیح بدم
    م.ن فقط سر وگردن و شانه هام حس دارن وبقیه ی بدنم بی حس هست.قسمتهاییکه حس نداره تمام مدت میسوزه.نه مثل سوزش زخم بلکه مثل سوزش اتش.حالت خیلی بدیه.منو. از همه کار انداخته.گاهی اینقدر زیاد میشه که حتی نمی تونم صحبت کنم.این سوزش با تحرک گرسنگی بد خوابی پوشیدن لباس گرم و... بیشتر میشه.
    امیدوارم توضیحات کافی باشه.

این سوال من بود.ایا جوابی براش دارین.
    بازهم ارزو میکنم که این سوزشارو نشناسین.
    4 کاربر مقابل از آیدا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. shirmard, kavirdell59, حسين, یوسف محسنی

آیدا آنلاین نیست.

5. 12,588 امتیاز ، سطح 33
    0% فعالیت
    سطح
    33
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#5 1387/10/03, 23:59
    سلام آیدای عزیز خیلی ممنونم از اینكه جواب سوالم رو دادی راستش من سال اول كه ضایعه نخاعی شدم این مشكل رو داشتم سوزشهای شدیدی در پاهام و كمرم احساس میكردم اما به دكترم كه مراجعه كردم به من داروهای آرام بخش رو توصیه كرد مثل لورازپام وگفت این سورشها و دردهایی هستند كه ما نمی دونیم علتش چیه ولی با گذشت زمان حدود 1 سال و نیم از شدتش كم شد و الان خیلی كم شده امیدوارم هرچه زودتر از این سوزشها و دردهای مزمن خلاص بشی و روز به روز بهتر بشی .....
    چه دانیم خوش كدام است یا ناخوش /خوش است آنچه بر ما خدا می پسندد
    4 کاربر مقابل از ali7397 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. kavirdell59, mehregan, sanam, آیدا
    ali7397 آنلاین نیست.

6. 18,675 امتیاز ، سطح 41
    0% فعالیت
    سطح
    41
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#6 1387/10/04, 12:31
    ممنون علی عزیز از جوابتون.حالا یک سوال دارم.مصرف زیاد این قرص وابستگی نمیاره؟
    یا اینطور نیست که بعد مدتی بدن به قرص عادت کنه و دیگه به قرص جواب نده و مجبور بشین دوزشو اضافه کنین؟
    ممنون.

آیدا آنلاین نیست.

7. 12,588 امتیاز ، سطح 33
    0% فعالیت
    سطح
    33
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#7 1387/10/04, 12:53
    آیدا جان این قرص تا اونجایی که من میدونم مثل بیشتر قرصهای آرام بخش وابستگی ایجاد میکنه ولی شما با دوز پایین 1 میلی گرم استفاده کن اگر سوزشها رو آروم کرد استفاده کن چون تنها راه حل برای کم شدن این جور سوزشها می تونه باشه امیدوارم هرچه زودتر بهتر بشی دوست من .
    3 کاربر مقابل از ali7397 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. mehregan, sanam, آیدا
    ali7397 آنلاین نیست.

8. 18,675 امتیاز ، سطح 41
    0% فعالیت
    سطح
    41
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#8 1387/10/05, 19:43
    علی اقا من چند نکته رو فراموش کردم بگم.
    این حرکات رفلکسی پاها با چند روش بدون دارو هم تا حد زیادی کم میشه.
    1-حرکات کششی ماهیچه ها و تاندوم ها که خیلی موثر هست.
    2-طب سوزنی.من خودم امتحان کردم واقعا موثره.
    3-اگر یک ویلچر ایستا تهیه کنید و حداقل روزی یک ساعت بایستید رفلکس ها خیلی خیلی کم میشن.اگر با یک برنامه ی منظم هر روز بایستید حتی این حرکات رفلکسی به صفر میرسه.
    کاربر مقابل از آیدا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: mehregan

آیدا آنلاین نیست.

9. 12,588 امتیاز ، سطح 33
    0% فعالیت
    سطح
    33
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#9 1387/10/05, 23:28
    مرسی آیدا جان از راهنمایی كه می كنی امیدوارم روز به روز بهتر بشی آدرس ایمیل من : mba_7397@yahoo.com
    3 کاربر مقابل از ali7397 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. mehregan, sanam, آیدا
    ali7397 آنلاین نیست.

10. 6,144 امتیاز ، سطح 23
    19% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 406
    30.0% فعالیت
    سطح
    23
    تشکر شده 162 بار در 59 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#10 1387/10/09, 00:23
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali7397 نمایش پست ها
    چه دانیم خوش كدام است یا ناخوش /خوش است آنچه بر ما خدا می پسندد
    خیلی قشنگه!

تو این شرایط خیلی بهم روحیه داد ممنونم!
    کاربر مقابل از بهار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: shirmard
    "ای داوود, اگر روی گردانان از من چگونگی انتظارم برای آنان, مدارایم با آنان و اشتیاق مرا به ترک معصیت هایشان می دانستند, بدون شک از شوق امدن به سوی من می مردند و بندبند وجودشان از محبت من از هم می گسست"
    بهار آنلاین نیست.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)