طنین ساز و آواز «خورشید»ها

این کاری است که گروه موسیقی «خورشید» انجام داد؛ کودکانی از جنس سندروم داون، اوتیسم یا بیماری‌های خاصی که ما آن‌ها را از انجام برخی کارها ناتوان می‌دانیم به روی صحنه رفتند، به خوبی نواختند و خواندند و حال مخاطبانشان را خوب کردند.

آن‌ها از ایران خواندند و مادر، سری هم به قوم‌های ترک و لر زدند؛ با آواز خود شوری را که در سر داشتند نشان دادند. با گل پامچال به خونه مادربزرگه رفتند و جان مریم را فریاد زدند.

گروه موسیقی «بچه‌های خورشید» پیش از ظهر پنجم بهمن ماه اولین کنسرت مستقل خود را در خانه هنرمندان ایران برگزار کرد.

در معرفی این گروه آمده است:
«بچه‌های خورشید، توانخواهان دیرآموزی هستند که به کمک مربی خود موسیقی و نواختن سازهای گوناگون را فراگرفته‌اند و اینک پس از تمرینات فراوان به عنوان اولین گروه کاملا مستقل موسیقی دیرآموزان در کشور کنسرت برگزار می‌کنند.»

مجید آهنگری کارشناسی خود را در حوزه موسیقی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دریافت کرده و سه سال است با این گروه موسیقی تمرین می‌کند.

او که در جریان کنسرت این گروه، نوازندگان و گروه کر را رهبری می‌کرد، گفت: ما با تلاش و پشتکار و توانستیم کار خود را به جایی برسانیم که اجراهایی در حد گروه‌های متوسط داشته باشیم.

آهنگری ادامه داد:
ما خیلی رایزنی کردیم از جاهای دیگر کمک بگیریم اما متاسفانه به ما کمک نشد، شرایط خیلی سخت بود و گرنه می‌توانستیم بیشتر کار کنیم.

او تاکید کرد:
علاقه به ریتم و شادی و تحرک در همه هست این بچه‌ها از این قاعده مستثنی نیستند.

آهنگری اضافه کرد: من سعی کردم با تک تک بچه‌ها کار کنم و با مربی‌های خصوصی آن‌ها در تماس بودم؛ در ادامه اجراهای گروهی گذاشتیم. آن‌ها بچه‌های کم‌توان ذهنی هستند، از سندروم داون گرفته تا اوتیسم و دیگر بیماری‌های اعصاب و معلولیت، اما ما توانستیم از توانایی‌هایشان استفاده کنیم.

او درباره ایده شکل‌گیری این گروه گفت: این بچه‌ها در میان خانواده‌هایشان و جامعه دچار کم‌توجهی هستند، ما می‌خواستیم آن‌ها امیدوار شوند می‌توانند مانند افراد عادی اجرا کنند. باور توانستن، آن‌ها را رشد داد. اولین اجراهای ما آن‌قدر خوب نبود اما بعد کار را جدی‌تر گرفتند.

آهنگری درباره حمایت دیگر موسیقیدان‌ها از این گروه گفت: این اولین اجرای رسمی ما است؛ امیدوارم آن‌ها در اجراهای بعدی در کنار ما حضور داشته باشند و ببینند خواستن توانستن است.

او همچنین با بیان اینکه این گروه در هفته سه جلسه تمرین دارد، اظهار کرد: هر جلسه و هر لحظه برای ما خاطره است. من وقتی با حالت ناراحتی از خانه بیرون می‌آیم با بچه‌ها آرامش می‌گیرم و دوباره لحظه‌شماری می‌کنم به تمرین بازگردم.

منبع: ایسنا