ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

کاربر 3 ستاره
    6,709 امتیاز ، سطح 24
    32% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 341
    16.6% فعالیت
    سطح
    24
    129

Unhappy لطفا کمکم کنید

سلام به همه دوستای خوبم من بعد از چندین سال تاخیر دوباره برگشتم. من یه مشکلی دارم گفتم با شما دوستان درمیون بذارم شاید کسی بتونه کمک کنه . من از ناحیه راست بدن دچار فلج کامل هستم پای چپم هم کاملا سالم نیست و مثل یک عضو سالم کار نمیکنه فقط دست چپم کاملا سالمه چندین بار برای گرفتن گواهینامه مراجعه کردم کارشناسای راهنمای رانندگی منصرفم کردن ولی خودم هم خیلی مشتاق گرفتن گواهینامه هستم و هم بهش نیاز دارم کسی از شما تجربه ای تو این زمینه داره که بتونم ازش استفاده کنم؟ ممنون میشم کمکم کنین. دوستتون دارم.

گنج سايت
    29,203 امتیاز ، سطح 52
    51% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 547
    13.0% فعالیت
    جایزه ها:
    نایب قهرمان جام بیلیاردنفر اول مسابقه اسنوکرایجاد کننده بهترین تاپیک به انتخاب دور اول شورا
    سطح
    52
    6,323

درود

دوست عزیز. خواستم از باب اینکه خودم معلول از کمر به پایین هستم تجربه ای رو خدمتتون عرض کنم. همونطور که میدونید رانندگی برای افراد معلول در حالت کلی مقداری مشکل هست و نیاز به برخی تجهیزات و لوازم کمکی داره. اول از همه نیاز به این هست که خودرو دنده اتومات باشه. در ماشین های اتومات پدال کلاج حذف میشه. ( البته با پدال ترمز توأمان کار میکنه. یعنی زمانی که ترمز میگیرید عملا کلاج هم به همراهش عمل میکنه ) و شما فقط پدال گاز و ترمز رو دارید. در این گونه ماشین ها نیاز به استفاده از یک پا هست. چون زمانی که گاز میدید نیاز نیست ترمز بگیرد و زمانی که ترمز میگیرید نیازی به گاز دادن نیست. لذا فقط یک پا باید کار کنه که یه وقت به اشتباه هر دو پدال رو با دو پا نخواهید کنترل کنید که تداخلش مشکل درست میکنه.

اما استفاده از یک پا قاعدتا نیاز به پای سمت راست داره چون پدال ها در تمام خودروها سمت راست تعبیه شدند. گرچه میشه با پای چپ هم استفاده کرد یا اینکه پدال ها رو با استفاده از لوازم جانبی به سمت مخالف اورد.

خوب این فرض قضیه در صورتی هست که بشه واقعا از پا به خوبی برای کنترل هر دو پدال استفاده کرد. لذا با یک دست هم میشه فرمان خودرو رو کنترل کرد.

اما اگر در کنترل پدال ها مشکل داشته باشید اونوقت نیاز به هندکنترل برای کنترل دستی پدال ها دارید. مثل موردی که در خودرو خودم تعبیه شده. که در این صورت حتما و لزوما نیاز به دو دست هست. یکی برای کنترل فرمان و دیگری برای کنترل کردن اهرم دستی متصل به پدال گاز و ترمز.

با توجه به موردی که شما فرمودید: اینکه سمت راست شما دچار فلج کامل هست پس قضیه استفاده از دست براتون منتفی هست. دست چپ تنها برای کنترل فرمان مناسبه و نمیتونید همزمان کنترل فرمان و هندکنترل را در اختیار داشته باشید.

و اینکه فرمودید پای چپ هم کاملا سالم نیست برای فشار دادن مناسب روی پدال ها دچار مشکل خواهید شد.

علاقه به اخذ گواهینامه و رانندگی شما قابل درک هست. و صد البته لزوم رانندگی برای هر معلولی . چون خودم به شخصه اگر نمیتونستم رانندگی کنم دچار مشکلات زیادی بودم.

اما اینکه کارشناسان شما رو منع کردند به دلیل شرایط جسمی خاص شماست. رانندگی در کنار رفاه و آسایشی که برای انسان به ارمغان میاره میتونه در صورت عدم اشراف کامل بهش دچار آسیب هم میشه. نمیخوام امید واهی بدم یا خدایی نکرده توی ذوقتون بزنم. تنها خواستم مسئله رو به صورت تئوری براتون شرح داده باشم تا بدونید با چه چالشی روبرو هستید.

در نهایت:
    با توجه به مسائل و محدودیت هایی که خودتون بیان کردید تنها راه برای شما استفاده از یک دست ( چپ ) برای کنترل فرمان هست و استفاده از پای چپ برای فشردن و کنترل پدال گاز و ترمز. اگر این شرایط رو در خودتون میبینید و مطمئن هستید، پا پیش بگزارید و برای گواهینامه اقدام کنید. مگر اینکه کارشناسان راهنمایی رانندگی از لحاظ قانونی بخوان برای این کار مانعتون بشن که دیگه برای این مورد راهکاری نیست.

به هر حال تا در موقعیتش قرار نگیرید نمیتونید ناامید بشید یا امیدوار کامل. به یکی از آموزشگاه های مربوطه برید و به نظرم به صورت عملی با قضیه مواجه بشید. همین که توی خودرو بنشینید نسبت به کنترل فرضی ماشین آگاه خواهید شد.

سعی کردم در حد تجربه ی کمی که داشتم مختصری راهنمایی کرده باشم. شاید دوستان دیگر هم، راهکاری داشته باشند.

ان شاء الله که موفق و پیروز باشید.

یا حق
    .

ما گذشتیم و گذشت . . .

این نیز بگذرد . . .

گنج سايت
    14,561 امتیاز ، سطح 36
    64% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 289
    0% فعالیت
    سطح
    36
    2,123

دوست عزیز سلام
    معلولین برای ثبت نام باید نامه ای از اداره راهنمایی ورانندگی استان دریافت کنند که حاوی امضای سه سرهنگ باشه یعنی شما اول مراحل پزشکی میگررونید بعد افسر شما رو پشت ماشین مخصوص مینشونه و ازتون میخواد ماشینو روشن کنید و یه تست ساده از شما میگیره و ایشون که تشخیص میده شما میتونید رانندگی کنید یا نه و اگر میتونید چه امکاناتی ماشین باید داشته باشه،بنابراین شما به قول دوستمون برید یه آموزشگاه خودتون تشخیص بدید بهتره اونوقتانشاالله تونستید برید برا گرفتن نامه.
    «الهی مرا آن ده که مرا آن به»
    مدیر بخش سالن اجتماعات

عضو شورا
    63,844 امتیاز ، سطح 78
    38% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,006
    27.0% فعالیت
    جایزه ها:
    نفر دوم مسابقه عکس و قلم شماره یکنفر اول مسابقه نقاشی با نرم افزار Paint موضوع «معلولیت »نفر اول مسابقه عکس و قلم شماره دوبرگزارکننده مسابقه شعر و گرافیبهترین کاربر به انتخاب دور اول شورا

سطح
    78
    20,702

سلام دوست عزیز

پاسخ کامل رو دوستان ارائه فرمودند من فقط آنچه چند سال پیش تجربه کردم خدمتتون عرض می کنم.
    من سالهای 87-88 برا گواهینامه اقدام کردم و بدون مشورت با جایی مستقیم آموزشگاه ثبت نام کردم بعد از اتمام دوره وقتی مدارکم رو برا امتحان بردم راهنمایی رانندگی کمیسیون بهم ایراد گرفت چون در مقابل قدرت دست خانمی که برای آزمایش توانایی دستان من مشخص کرده بودن کمی قدرت کم آوردم اما اصرار من باعث شد تایید بشم و سایر مراحل رو طی کنم.

مشکل من فلج اطفال از ناحیه پای راست هست قدرت دستهام معمولی هست و پای چپم هم مشکلی نداره اما طبق تجربه ایی که دارم اون اوایل 2-3ساعت رانندگی هیچ مشکلی برام ایجاد نمیکرد اما هرچه سنم میره بالاتر قدرت بدنیم میاد پایین تر،الان نیم ساعت رانندگی فشار سختی رو بدنم وارد میکنه خستگی شدید و درد مخصوصا از ناحیه دست ها و ستون فقراتم کمترین عواقبی است که برای من به بار میاره.
    اون ذوق وشوق من برا رانندگی آخرش این شد که تقریبا یک سال هست پشت ماشین ننشستم.
    نظر من باتوجه به آنچه که بیان کردم اعتماد به کارشناس هست.

موفق وسلامت باشید

---------------

کاربر 3 ستاره
    6,709 امتیاز ، سطح 24
    32% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 341
    16.6% فعالیت
    سطح
    24
    129

ممنون از همه دوستان عزیزم بخاطر پاسخ های مفیدتون
+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)