ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1

  کاربر 3 ستاره
  7,674 امتیاز ، سطح 26
  21% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 476
  23.3% فعالیت
  تاریخ عضویت
  2007/03/22
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  62
  امتیاز
  7,674
  سطح
  26
  78

  پیش فرض متن كامل قانون جامع حمايت از معلولان

  متن كامل قانون جامع حمايت از معلولان :

  حضرت حجت الا سلام والمسلمين جناب آقاي سيد محمد خاتمي رياست محترم جمهوري اسلامي ايران

  طرح تامين حقوق معلولان و ايجاد تسهيلات لازم براي آنها كه يك فوريت آن در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ 4/4/1382 تصويب و در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ 16/2/1383 مجلس شوراي اسلامي با اصلاحاتي در عنوان و متن تصويب شده بود به لحاظ انقضاي مهلت مقرر موضوع اصل نود و چهارم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و عدم وصول پاسخ شوراي محترم نگهبان، در اجراي اصل يك‌صد و بيست و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به پيوست ارسال مي‌گردد.
  مهدي كروبي - رييس مجلس شوراي اسلامي  قانون جامع حمايت از حقوق معلولان
  ماده 1- دولت موظف است زمينه‌هاي لازم را براي تامين حقوق معلولان، فراهم و حمايت‌هاي لازم را از آنها به عمل آورد.
  تبصره – منظور از معلول در اين قانون به افرادي اطلاق مي‌گردد كه به تشخيص كميسيون پزشكي سازمان بهزيستي بر اثر ضايعه جسمي، ذهني، رواني يا توام؛ اختلال مستمر و قابل توجهي در سلامت و كارآيي عمومي وي ايجاد گردد، به طوري كه موجب كاهش استقلال فرد در زمينه‌هاي اجتماعي و اقتصادي شود.
  ماده 2- كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي موظفند در طراحي، توليد و احداث ساختمان‌ها و اماكن عمومي و معابر و وسايل خدماتي به نحوي عمل نمايند كه امكان دسترسي و بهره‌مندي از آنها براي معلولان همچون افراد عادي فراهم گردد.
  تبصره 1- وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي موظفند جهت دسترسي و بهره‌مندي معلولان، ساختمان‌ها و اماكن عمومي، ورزشي و تفريحي، معابر و وسايل خدماتي موجود را در چارچوب بودجه‌هاي مصوب سالانه خود مناسب‌سازي نمايند.
  تبصره 2- شهرداري‌ها موظفند از صدور پروانه احداث و يا پايان‌كار براي آن تعداد از ساختمان‌ها و اماكن عمومي و معابري كه استانداردهاي تخصصي مربوط به معلولان را رعايت نكرده باشند خودداري نمايند.
  تبصره 3- سازمان بهزيستي كشور مجاز است بر امر مناسب‌سازي ساختمان‌ها و اماكن دولتي و عمومي دستگاه‌هاي مذكور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نمايد.
  تبصره 4- آيين‌نامه اجرايي ماده فوق ظرف سه ماه مشتركا توسط وزارت مسكن و شهرسازي، سازمان بهزيستي كشور و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.
  ماده 3- سازمان بهزيستي كشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانين بودجه سالانه اقدامات ذيل را به عمل آورد:
  الف- تامين خدمات توانبخشي، حمايتي، آموزشي و حرفه‌آموزي مورد نياز معلولان با مشاركت خانواده‌هاي معلولان و همكاري بخش غيردولتي (خصوصي، تعاوني، خيريه) و پرداخت يارانه (كمك هزينه) به مراكز غيردولتي و خانواده‌ها.
  ب- گسترش مراكز خاص نگهداري، آموزشي و توانبخش معلولان واجد شرايط (معلولان نيازمند، معلولان بي‌سرپرست، معلولان مجهول الهويه، معلولان با ناهنجاري‌هاي رفتاري) با همكاري بخش غيردولتي و پرداخت تسهيلات اعتباري و يارانه (كمك هزينه) به آنها.
  ج- تامين و تحويل وسايل كمك توانبخشي مورد نياز افراد معلول.
  د- گسترش كارگاه‌هاي آموزشي،‌ حمايتي و توليدي معلولان و ارايه خدمات توانبخشي حرفه‌اي به معلولان جهت توانمندسازي آنان.
  تبصره – كارگاه‌هاي آموزشي، حمايتي و توليدي معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون كار مصوب 29/8/1369 مستثني خواهد بود.
  ماده 4- معلولان مي‌توانند در استفاده از امكانات ورزشي، تفريحي، فرهنگي و وسايل حمل و نقل دولتي (مترو، هواپيما، قطار) از تسهیلات نيمه‌بها بهره‌مند گردند.
  تبصره – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تربيت بدني و شهرداري‌ها موظفند كتابخانه، اماكن ورزشي، پارك و اماكن تفريحي خود را به نحوي احداث و تجهيز نمايند كه امكان بهره‌مندي معلولان فراهم گردد.
  ماده 5- افراد تحت سرپرستي معلولان با معرفي سازمان بهزيستي كشور تحت پوشش بيمه خدمات درماني و معلولان تحت پوشش بيمه خدمات درماني و بيمه‌ تكميلي درماني قرار مي‌گيرند.
  ماده 6- يكي از فرزندان اوليايي كه خود ناتوان و معلول بوده (هر دو يا يكي از آنها معلول باشد) و يا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظيفه عمومي معاف مي‌گردد.
  تبصره – همسراني كه زن ناتوان و معلول خود را سرپرستي مي‌نمايند مادامي كه سرپرستي همسر ناتوان ومعلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظيفه عمومي معاف مي‌گردند.

  ماده 7- دولت موظف است جهت ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي افراد معلول تسهيلات ذيل را فراهم نمايد:
  الف- اختصاص حداقل سه درصد (3%) از مجوز‌هاي استخدامي (رسمي، پيماني، كارگري) دستگاه‌هاي دولتي و عمومي اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات، شركت‌ها و نهادهاي عمومي و انقلابي و ديگر دستگاه‌هايي كه از بودجه عمومي كشور استفاده مي‌نمايند به افراد معلول واجد شرايط.
  ب- تامين حق بيمه سهم كارفرما توسط سازمان بهزيستي كشور و پرداخت آن به كارفرماياني كه افراد معلول را به كار مي‌گيرند.
  ج- پرداخت تسهيلات اعتباري به واحدهاي توليدي، خدماتي، عمراني و صنفي و كارگاه‌هاي توليدي حمايتي در مقابل اشتغال افراد معلول به ميزاني كه در قوانين بودجه سالانه مشخص مي‌گردد.
  د- پرداخت تسهيلات اعتباري خود اشتغالي (وجوه اداره شده) به افراد معلول به ميزاني كه در قوانين بودجه سالانه مشخص مي‌گردد.
  هـ - پرداخت تسهيلات اعتباري (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهاي توليدي و خدماتي اشتغالزا به شركت‌ها و موسساتي كه بيش از شصت درصد (60%) سهام و سرمايه آنها متعلق به افراد معلول است.
  و- اختصاص حداقل شصت درصد (60%) از پست‌هاي سازماني متصدي دفتري و ماشين‌نويسي دستگاه‌ها، شركت‌ها و نهادهاي عمومي به معلولين جسمي، حركتي.
  تبصره 1- كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي مجازند تا سقف مجوزهاي استخدامي سالانه خود، افراد نابينا و ناشنوا و معلولين ضايعات نخاعي واجد شرايط را راسا به صورت موردي و بدون برگزاري آزمون استخدامي به كار گيرند.
  تبصره 2- سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور موظف است سه درصد (3%) از مجوزهاي استخدامي سالانه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتي، شركت‌ها و نهادهاي عمومي و انقلابي را كسر و در اختيار سازمان بهزيستي كشور قرار دهد تا نسبت به برگزاري آزمون استخدامي اختصاصي براي معلولين واجد شرايط با همكاري سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور اقدام و معلولين واجد شرايط پذيرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفي نمايد.
  تبصره 3- سازمان بهزيستي كشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود، صندوق فرصت‌هاي شغلي معلولان و مددجويان بهزيستي را ايجاد و اساسنامه آن را به تصويب هيات وزيران برساند.
  تبصره 4- سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور موظف است آموزش‌هاي لازم فني و حرفه‌اي را متناسب با بازار كار براي معلولان به صورت رايگان و تلفيقي تامين نمايد.
  ماده 8- معلولان نيازمند واجد شرايط در سنين مختلف مي‌توانند با معرفي سازمان بهزيستي كشور از آموزش رايگان در واحد‌هاي‌ آموزشي تابعه وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش، علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ديگر دستگاه‌هاي دولتي و نيز دانشگاه آزاد اسلامي، بهره‌مند گردند.
  تبصره – آيين‌نامه اجرايي اين ماده مشتركا توسط سازمان بهزيستي كشور و وزارتخانه‌هاي مذكرو و دانشگاه آزاد اسلامي ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ اين قانون تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.
  ماده 9- وزارت مسكن و شهرسازي، بانك مسكن و بنياد مسكن انقلاب اسلامي موظفند حداقل ده درصد (10%) از واحدهاي مسكوني احداثي استيجاري و ارزان قيمت خود را به معلولان نيازمند فاقد مسكن اختصاص داده و با معرفي سازمان بهزيستي كشور در اختيار آنان قرار دهند.
  تبصره 1- سيستم بانكي كشور مكلف است، تسهيلات اعتباري يارانه‌دار مورد نياز احداث و خريد مسكن معلولان را تامين و به معلولان يا تعاوني‌هاي آنها و يا موسسات خيريه‌اي كه براي معلولان، مسكن احداث مي‌نمايند پرداخت كند.
  تبصره 2- سازمان ملي زمين و مسكن موظف است زمين مورد نياز احداث واحدهاي مسكوني افراد معلول فاقد مسكن را به نرخ كارشناسي تهيه و در اختيار افراد مذكور و يا تعاوني‌ها و موسسات خيريه‌اي كه براي آنان مسكن احداث مي‌نمايند قرار دهد.
  تبصره 3- معلولان از پرداخت هزينه‌هاي صدور پروانه ساختماني، آماده‌سازي زمين و عوارض نوسازي معاف مي‌گردند.
  تبصره 4- سازمان بهزيستي كشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانين بودجه سالانه و كمك‌هاي يارانه‌اي اشخاص حقيقي و حقوقي نسبت به احداث واحدهاي مسكوني براي معلولان و مددجويان اقدام و مالكيت يا بهره‌برداري آنها را مطابق آيين‌نامه‌اي كه سازمان بهزيستي كشور با همكاري وزارت مسكن و شهرسازي و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور تهيه و به تصويب هيات وزيران مي‌رسد به معلولان و مددجويان واجد شرايط واگذار نمايد.
  ماده 10- ميزان كمك هزينه (يارانه) پرداختي سازمان بهزيستي كشور به مراكز غيردولتي (روزنامه و شبانه‌روزي) بابت نگهداري. خدمات توانبخشي و آموزشي و حرفه‌آموزي معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشتركا توسط سازمان بهزيستي كشور و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور و وزارت بازرگاني تهيه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.
  ماده 11- مركز آمار ايران مكلف است در سرشماري‌هاي عمومي جمعيت كشور به نحوي برنامه‌ريزي نمايد كه جمعيت افراد معلول به تفكيك نوع معلوليت آنها مشخص گردد.
  ماده 12- سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه‌هاي خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه‌هاي سازمان بهزيستي كشور و آشنايي مردم با توانمندي‌هاي معلولين اختصاص دهد.
  ماده 13- سازمان بهزيستي كشور موظف است با ايجاد سازوكار مناسب، نسبت به قيمومت افراد معلول اقدام نمايد، دادگاه‌ها موظفند در نصب يا عزل قيم افراد معلول صرفا از طريق سازمان مذكور عمل و مبادرت به صدور حكم نمايند.
  تبصره 1- سازمان بهزيستي كشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول، در محاكم قضايي وكيل تعيين نموده و به دادگاه مربوطه معرفي كند.
  تبصره 2- سازمان بهزيستي كشور مجاز است در موارد ضروري جهت جلوگيري از تضييع حقوق معلولان بي‌سرپرست به نمايندگي از آنها در دادگاه‌ها طرح دعوا و دادخواهي نمايد.
  تبصره 3- آيين‌نامه اجرايي اين ماده ظرف مدت سه ماه مشتركا توسط سازمان بهزيستي كشور و وزارت دادگستري تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.
  ماده 14- موديان مالياتي مي‌توانند از طريق سازمان بهزيستي كشور و يا نظارت آن جهت احداث مراكز توانبخشي، درماني و حرفه آموزي و مسكن مورد نياز افراد معلول اقدام نمايند. گواهي هزينه موديان مالياتي در موارد فوق كه به تاييد سازمان بهزيستي كشور رسيده باشد به عنوان هزينه قابل قبول مالياتي آنان تلقي مي‌گردد.
  تبصره – آيين‌نامه اجرايي اين ماده مشتركا توسط سازمان بهزيستي كشور وزارت امور اقتصادي و دارايي ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانوني تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.
  ماده 15- روساي سازمان‌هاي بهزيستي استان‌ها مجازند در جلسات شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان و گروه‌هاي كاري آن به عنوان عضو شركت نمايند.
  تبصره – به منظور كمك به اشتغال معلولان و مددجويان، رييس سازمان بهزيستي كشور مجاز است در جلسات شوراي عالي اشتغال شركت نمايد.
  ماده 16- اعتبار مورد نياز اجراي اين قانون از محل منابع زير تامين مي‌گردد:
  1- از محل اعتباراتي كه دستگاه‌ها و نهادها حسب وظايف قانوني در قوانين بودجه سالانه منظور مي‌نمايند.
  2- از محل اعتبارات هزينه‌اي و تملك سرمايه‌اي سازمان بهزيستي كشور كه تاكنون از محل اعتبارات مذكور خدمات لازم را به معلولان ارايه مي‌داده است.
  3- از محل وجوه واصله از اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها در كشور.
  4- از محل صرفه‌جويي در هزينه‌هاي دستگاه‌ها، شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي كه ميزان سالانه آن براي هر يك از دستگاه‌ها و شركت‌ها و نهادها را هيات وزيران مشخص مي‌نمايد.
  تبصره 1- آيين‌نامه اجرايي اين ماده توسط سازمان بهزيستي كشور و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.
  تبصره 2- آن تعداد و يا بخشي از مواد اين قانون كه نياز به اعتبار جديد داشته باشد مادامي كه اعتبار لازم از محل منابع مذكور در اين ماده تامين نگردد، اجرا نخواهد شد.
  قانون فوق مشتمل بر شانزده ماده و بيست و چهار تبصره در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ شانزدهم ارديبهشت ماه يك‌هزار و سيصد و هشتاد و سه مجلس شوراي اسلامي تصويب{گردید} و نظر شوراي نگهبان در مهلت مقرر موضوع اصل نود و چهارم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران واصل نگرديد.
  مهدي كروبي – رييس مجلس شوراي اسلامي

  هر چند خبر قديمي بود ولي گفتم شايد بعضي از دوستان خبر نداشته باشن من خودم چهار ماهه كه توي قسمت اشتغال و كاريابي ثبت نام كردم ولي خبري نشد خدا كنه فقط وعده نباشه و عمل هم كنند
  Jigaret@Gmail.com : ایمیل من
  آی دی یاهو : sotedelan_1363
 2. #2

  کاربر 3 ستاره
  7,674 امتیاز ، سطح 26
  21% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 476
  23.3% فعالیت
  تاریخ عضویت
  2007/03/22
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  62
  امتیاز
  7,674
  سطح
  26
  78

  پیش فرض قانون جامع حمايت از حقوق معلولان مصوب مجلس شورای اسلامی

  بسمه تعالي

  قانون جامع حمايت از حقوق معلولان مصوب مجلس شورای اسلامی

  84/2/16

  ماده 1- دولت موظف است زمينه های لازم را برای تامين حقوق معلولان ، فراهم وحمايت های لازم را از آنها به عمل آورد.

  تبصره- منظور از معلول در اين قانون به افرادی اطلاق ميگردد که به تشخــيص کمسيون پزشکی سازمان بهزيستی براثر ضايعه جســــمی ، ذهنی، روانی يا توام، اختلال مستمر وقابل توجهی در سلامت و کارآيی عمومی وی ايجاد گردد، به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمينه های اجتماعی واقتصادی شود.

  ماده 2- کليه وزارتخانه ها ، سازمانها وموسسات وشرکتهای دولتی و نهـــادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت در طراحی ، توليد واحداث ساختمان ها و اماکــن عمومی و معابر ووسايل خدماتی به نحوی عمل نمايند که امـکان دسترسی وبهره مندی معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

  تبصره 1- وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات وشرکتهای دولتی و نهادهای عمومی وانقلابی موظفند جهت بهره مندی معلولان ، ساختمان ها، و اماکن عمومی ، ورزشی و تفريحی معابر و وسايل خدماتی موجود را در چارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمايند.

  تبصره 2- شهر داری ها موظفند از صدور پروانه احـــداث ويا پايان کار برای آن.
  ماده 3- سازمان بهزيستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانين بودجه سالانه اقدامات ذيل را به عمل آورد:

  الف) – تامين خدمات توانبخشی ، حمايتی ، آموزشی وحرفه آموزی مورد نيــاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان وهمکاری بخش غير دولتی ( خصوصي ، تعاونی خيريه) وپرداخت يارانه ( کمک هزينه) به مراکز غير دولتی و خانواده ها.

  ب) گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشي وتوانبخشی معلولان واجد شرايط ( معلولان نيازمند , معلولان بي سرپرست ، معلولان مجهول الهويه ، با ناهنجاری رفتاری ) با همکاری بخش غير دولتی وپرداخت تسهيلات اعتباری و يـــــارانه (کمک هزينه) به آنها .

  ج) تامين وتحويل وسايل کمک توانبخشی مورد نياز افراد معلول.

  د) گسترش کارگاههای آموزشی ، حمايتی وتوليدی معلولان ارائه خدمـــــات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمند سازی آنان.

  تبصره – کارگاههای آموزشی ، حمايتی وتوليدی معلولان موضــوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/69 مستثنی خواهد بود.

  ماده 4- معلولان ميتوانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفريحی فرهنگــــی ووسايل حمل ونقل دولتی ( مترو، هواپيما، قطار) و تجهيز نمايند که امکان بهره مندی معلولان را فراهم گردد.

  ماده 5- افراد تحت پوشش سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزيستی کشور تحت پوشش بيمه خدمات درمانی ومعلولان تحت پوشش بيمه خدمات درمانـی و بيمه مکمل درمانی قرارميگيرند.

  ماده 6- يکی از فرزندان اوليا ئي که خود ناتوان ومعلول بوده ( هر دو يا يکی از آنها معلول باشد) ويا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان ومعلول باشد از انجـــــام خدمت وظيفه عمومی معاف ميگردد.

  تبصره- همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی مي نمايند مادامی کـه سرپرستی همسر ناتوان ومعلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظيفه معاف مي گردند. ماده7- دولت موظف است جهت ايجاد فرصت های شغلی برای افراد معلـول تسهيلات ذيل را فراهم نمايد.

  الف) اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی, پيمـــانی، کارگری ) دستگاههای دولتی وعمومی اعم از وزارت خانه ها، سازمانهـــــــا.

  ج) پرداخت تسهيلات اعتباری به واحدهای توليدی ، خدماتی ، عمرانی وصنفی و کارگاههای توليدی حمايتی در مقابل اشتغال افراد معلول به ميزانی که در قوانين بودجه سالانه مشخص ميگردد

  .د)پرداخت تسهيلات اعتباری خود اشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به ميزانی که درقوانين بودجه سالانه مشخص مي گردد.

  ح) پرداخت تسهيلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای توليدی و خدماتی اشتغالزا به شرکت ها وموءسساتي که بيش از شصت درصد سهام وسرمايه آنها متعلق به افراد معلول است.

  و) اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاهها ، شرکتهای دولتی ونهادهای عمومی به افراد نابينا وکم بينا ومعلولان جسمی , حرکتی.

  ز) اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی متصدی دفتری و ماشين نويسی دستـــگاهها،ونهادهای عمومی به معلولين جسمی , حرکتی.

  تبصره يک- کليه وزارتخانه ها,سازمانها, موسسات وشرکتهای دولتی ونهادهای عمومی وانقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود افراد نابينا, ناشنوا ومعلولين ضايعات نخاعی واجد شرايط را به صورت موردی وبدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گيرند.

  تبصره2- سازمان مديريت وبرنامه ريزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ،سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختيار سازمان بهزيستی کشور قراردهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولين واجدشرايط پذيرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نمايد.

  تبصره 3- سازمان بهزيستی کشور مجاز است درقالب اعتبارات مصوب خود, صندوق فرصت های شغلی معلولان ومددجويان بهزيستی را ايجاد واساسنامه آن را به تصويب هيات وزيران برسانند.

  تبصره 4- سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی وحــرفه ای رامتناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رايگان و تلفيقی تامين نمايد.

  ماده 8- معلولان نيازمند واجد شرايط در سنين مختلف مي توانند با معرفی نامه سازمان بهزيستی کشور از آموزش رايگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه آموزش وپرورش ، علوم تحقيقات وفتاوری ، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و ديگر دستگاههای دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی بهره مند گردند.

  تبصره – آئين نامه اجرايي اين ماده مشترکا توسط سازمان بهزيستی و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دوماه پس از ابلاغ اين قانون تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.
  ماده9) وزارت مسکن وشهر سازی , بانک مسکن وبنياد مسکن انقلاب اسلامی موظفندحداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استيجاری وارزان قيمت خود را به معلولان نيازمند فاقد مسکن اختصاص داده وبامعرفی سازمان بهزيستی کشور در اختيار آنان قرار دهند.

  تبصره1- سيستم بانکی کشور مکلف است. تسهيلات اعتباری يارانه دار مورد نياز احداث وخريد مسکن معلولان يا تعاونی های آتها ويا موسسات خيريه ای که برای معلولان ، مسکن احداث مي نمايند پرداخت کند.

  تبصره2- سازمان ملی زمين ومسکن موظف است زمين مورد نياز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهيه ودر اختيار افراد مذکور وبا تعاونی ها وموسسات خيريه ای که برای آنان مسکن احداث مي نمايند قرار دهد.

  تبصره3-معلولان ازپرداخت هزينه های صدور پروانه ساختمانی,آماده سازی زمين وعوارض نوسازی معاف مي گردند.

  تبصره4- سازمان بهزيستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانين بودجه سالانه وکمکهای يارانه ای اشخاص حقيقی وحقوقی نسبت به احداث واحدهای مسـکونی برای معـــلولان ومددجويان اقدام ومالکيت بهره برداری آنها را مطابق آئين نامه ای که سازمــان بهزيستی کشور با همکاری وزارت کشور تهيه وبه تصويب هيات وزيران مي رســـد به معلولان ومددجويان واجد شرايط واگذارنمايد.

  ماده 10) ميزان کمک هزينه (يارانه ) پرداختی سازمان بهزيستی کشور به مراکز غيردولتی (روزانه وشبانه روزی ) بابت نگهداری , خدمات توانبخشی وآموزشی وحرفه آموزی معلولان همه ساله با در نظرگرفتن نرخ تمام شده خدمات وتورم سالانه مشترکا ً توسط سازمان بهزيستی کشور وسازمان مديريــت وبرنامه ريزی کشور ووزارت بازرگانی تهيه وقبل از خرداد ماه هر سال به تصويب هيات وزيران خواهد رسيــــد.

  ماده11)مرکز آمارايران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعيت کشور به نحــوی برنامه ريزی نمايد که جمعيت افراد معلول به تفکيک نوع معلوليت آنها مشخص گردد.

  ماده12) سازمان صداوسيمای جمهوری اسلامی ايران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را درهر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزيستی کشور وآشنايی مردم با توانمنديهای معلوليــن اختصاص دهد.

  ماده13) سازمان بهزيستی کشور موظف است باايجاد سازوکار مناسب،نسبت به قيموميت افراد معلول اقدام نمايد. دادگاهها موظفند در نصب يا عزل قيم افراد معلول , صرفاً از طريق سازمان مذکور عمل ومبادرت به صدور حکم نمايند.

  تبصره1- سازمان بهزيستی کشور موظف است جهت دفاع ازحقوق افراد معلول در محاکم قضايي وکيل تعيين نموده وبه دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره2- سازمان بهزيستی کشور مجاز است در موارد ضروری جهت جلوگيری از تضييع حقوق معلولان بي سرپرست به نمايندگی از آنها در دادگاهها طرح دعوا ودادخواهی نمايد.

  تبصره 3- آئين نامه اجرايي اين ماده ظرف مدت سه ماه مشترکاً توسط سازمان بهزيستــی کشور و وزارت دادگستری تهيه وبه تصويب هيات وزيران خواهد رسید.

  ماده14)موديان مالياتی ميتوانند از طريق سازمان بهزيستی کشور وبا نظارت آن جهت احداث مراکز توانبخشی ، درمانی، وحرفه آموزی ومسکن مورد نياز افراد معلول اقدام نمايند. گواهی هـــزينه موديان مالياتی در موارد فوق که به تائيد سازمان بهزيستی کشور رسيده باشد به عنوان هزيـنه قابل قبول مالياتی آنان تلقی ميگردد.

  تبصره- آئين نامه اجرايی اين ماده مشترکاً توسط سازمان بهزيستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارايی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهيه وبه تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

  ماده 15- روءسای سازمانهای بهزيستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ريزی وتوسعه استان گروههای کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

  تبصره- به منظور کمک به اشتغال معلولان ومددجويان , رئيس سازمان بهزيستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نمایند.

  ماده16) اعتبار مورد نياز اجرای اين قانون از محل منابع زير تامين مي گردد:

  1- از محل اعتباراتی که دستگاهها ونهادها حسب وظايف قانونی در قوانين بودجه سالانه مـــنظور مي نمايند.

  2- از محل اعتبارات هزينه ای وتملک سرمايه ای سازمان بهزيستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارائه مي داده است.

  3- ازمحل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن يارانه ها در کشور.

  4- از محل صرفه جويی در هزينه های دستگاهها ، شرکتهای دولتی ونهادهای عمومی که ميزان سالانه آن برای هر يک از دستگاهها و شرکتها نهادها وهيات وزيران مشخص مي نمايد.

  تبصره1- آئين نامه اجرايی اين ماده توسط سازمان بهزيستی کشور وسازمان مديريت وبرنامه ريزی کشور تهيه وبه تصويب هيات وزيران خواهد رسید.

  تبصره2- آن تعداد ويا بخشی از مواد اين قانون که نياز به اعتبار جديد داشته باشد مادامی که اعــتبار لازم از محل منابع مذکور در اين ماده تامين نگردد، اجرا نخواهد شد.
  Jigaret@Gmail.com : ایمیل من
  آی دی یاهو : sotedelan_1363
 3. #3
  گنج سايت
  گنج سايت
  22,715 امتیاز ، سطح 46
  17% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 835
  41.6% فعالیت
  تاریخ عضویت
  2007/07/30
  محل سکونت
  نا كجا آباد ( همون تهران)
  نوشته ها
  1,231
  امتیاز
  22,715
  سطح
  46
  1,151

  پیش فرض

  من حالشو نداشتم بخونم ولي مي گم حميد بخونه

  هر چي هست قبوووووووووول كجا رو بايد امضا كنيم
  حالا تعريف كن ببينم چي نوشتي
 4. #4

  کاربر 3 ستاره
  7,674 امتیاز ، سطح 26
  21% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 476
  23.3% فعالیت
  تاریخ عضویت
  2007/03/22
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  62
  امتیاز
  7,674
  سطح
  26
  78

  پیش فرض i am sar

  گفتم این مطلب ها رو مجلس تصویب کرده ولی همش کشک منظورم این بود میخوای بخونی برای دل خودت بخون نگفتم شما بیای بخونی خوندن و نخوندنت برای من فرقی نمیکنه مغرور
  Jigaret@Gmail.com : ایمیل من
  آی دی یاهو : sotedelan_1363
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •