برگشت   انجمن معلولین اسپیشال > كامپيوتر، موبايل و فن آوری اطلاعات > آموزش > فوتوشاپ

توجه

پاسخ
 
امکانات جستجوی این موضوع حالات نمایش
Old شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۰, ۱۳:۲۸   #1
!!!OMID!!!

عضو فعال
امتیازها: 2,919, سطح: 15 امتیازها: 2,919, سطح: 15 امتیازها: 2,919, سطح: 15
فعالیت: 0% فعالیت: 0% فعالیت: 0%
 
آواتار !!!OMID!!!
 

تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۰
موقعیت: کرمانشاه
ارسالها: 298
تشکر: 35
276 تشکر در 132 ارسال
!!!OMID!!! is a jewel in the rough!!!OMID!!! is a jewel in the rough!!!OMID!!! is a jewel in the rough
Smile آموزش فتوشاپ درس اول: آشنایی با محیط کار در فتوشاپ
آموزش فتوشاپ درس اول، آشنایی با محیط کار در فتوشاپ

در مواجه شدن با فتوشاپ، ممکن است کاربران دچار سردر گمی شوند. این درس به شما نشان خواهد داد فتوشاپ چیست و چگونه این غول نیرومند یعنی فتوشاپ را هدایت کنند. قبل از شروع، توجه داشته باشید که ما چگونگی کار با Adobe Photoshop ورژن 11 یا (Adobe Photoshop CS4) را به شما نشان خواهیم داد. اگر شما با ورژن های دیگر کار می کنید، ممکن است با مشکلات کمی روبرو شوید. ممکن است بعضی از خصوصیات گرافیکی کمی متفاوت به نظر برسند، اما در کل با دنبال نمودن این سلسه از آموزش ها براحتی قادرید با هر نسخه از فتوشاپ کار کنید.
فضای کار (Work Area)

در نگاه اول، فتوشاپ می تواند یک فضای بزرگ ترسناک باشد. حالا می خواهیم فضای کار را به قسمت های کوچکتر تجزیه کنیم تا همه چیز را برای یادگیری آسان تر کنیم.

A-نوار منو (Menu Bar):
یک منوی سازماندهی شده که بر اساس کارهایی که انجام می دهند دسته بندی شده اند.
B.نوار تنظیمات (Options Bar): شامل انتخاب ها و تنظیمات خاصی می شود که در هنگام استفاده از یک ابزار می توانید آنها را گزینش کنید.
C.نوار ابزار (Tool Bar): شامل مجموعه وسیعی از ابزار های فتوشاپ به علاوه رنگ Foreground یا زمینه، رنگ Background یا پس زمینه و خصوصیات دیگر می باشد.
D.پنجره سند (Document Window): پنجره ای است که سند یا فایل جدیدی که طراحی روی آن انجام می شود را، در بر می گیرد.
E.فضای طراحی (Active Image Area): پنجره سند حاوی Active Image Area می باشد(قسمت سفید رنگی که در تصویر بالا نشان داده شده) . این همان قسمت یا صفحه ای است که طراح در آن طراحی می کند.
F.هدایت کننده (Navigator): یک نسخه کوچک از سند فعلی یا active image area که در حال کار کردن روی آن هستید. برای هدایت فضای طراحی یا هنگامی که روی صفحه zoomed in می کنید استفاده می شود.
G.پالت رنگ (Color Palette): لوحی که برای انتخاب رنگ foreground و background ، هنگام نقاشی کردن، رنگ کردن و یا رسم کرن استفاده می شود.
H.پالت تاریخچه(History): به طور دائم تمام تغییراتی را که درون سند انجام می شود را update می کند. می توان برای برگرداندن یا لغو کردن مراحل قبل از آن استفاده کرد-Undo
I.پالت لایه ها (Layer): اگر فتوشاپ را یک همبرگر بزرگ تصور کنید، لایه ها می توانند طبقه ها و موادی باشند که در آن قرار دارند. لایه ها در فتوشاپ به شما اجازه می دهند تا در یک صفحه طراحی کار کنید و اجازه می دهد تصاویر و سایر اجزا طراحی روی یکدیگر یا زیر یکدیگر باشند. این یک نگاه اجمالی بود به اینکه قسمت های داخلی فتوشاپ چه شکلی دارند. در ادامه درس هر کدام از نکات بالا را به طور مفصل شرح خواهیم داد.
ایجاد یک سند جدید (New Document)

برای ایجاد یک سند جدید در فتوشاپ، از قسمت Menu Bar به مسیر File > New بروید.
یک پنجره شبیه آنچه در زیر نشان داه شده، باز خواهد شد:A- نام سند یا Document Name: در این قسمت می توانید نام سند جدید را به طور اختیاری تایپ کنید.
B- ابعاد سند یا Presets: ابعاد سند یا همان طول و عرض سند را می توان در این قسمت تنظیم نمود.
C-واحد های سند (Document Units): واحدهای ابعاد سند در این قسمت تنظیم می شوند. نوعی از این واحد ها Pixel می باشد که برای کارهای وب و کارهایی که از مونیتور باید دیده شوند مناسب است.
D- وضوح تصویر یا Resolution: می توان وضوح تصویر را در این قسمت تنظیم کرد. Resolution یا وضوح یعنی تعداد نقاط یا پیکسل های موجود در هر اینچ. در هنگام چاپ، اساسا شما یک تصویر با کیفیت بالا می خواهید مثلا 300 پیکسل یا بالاتر، که این باعث افزایش سایز سند نیز می شود.به هر حال، برای کارهایی که اساسشان وب می باشد، یا کارهایی که فقط روی صفحه نمایش داده می شوند ( on-screen)، مقدار 72 مناسب است.
E- مد رنگ یا Color Mode: در این قسمت باید نوع Color Mode یا حالت رنگ سند مشخص شود. به طور معمول از RGB Color یا (Red/Green/Blue) برای Color Mode استفاده می کنند مگر اینکه بخواهید از یک نوع چاپ خاص استفاده کنید.
F- محتوای پس زمینه یا Background Contents: اینجا رنگ background یا پس زمینه سند خود را می توانید انتخاب کنید.

پنجره ای که در بالا نشان داده شده است می تواند یک سند به ابعاد 800×600 پیکسل و با background سفید ایجاد کند. نام سند می تواند "Document Name" و resolution هم 72 باشد.ذخیره کردن و بستن سند در فتوشاپ

برای ذخیره کردن یک سند در فتوشاپ، از Menu Bar به مسیر File > Save بروید. وقتی می خواهید سند را ذخیره کنید ، برای نام آن چیزی در نظر بگیرید که بعدا قابل تشخیص و شناسایی باشد همچنین Formart را PSD انتخاب کنید، وقتی تمام این کارها را انجام دادید، و مطمئن می شوید که سند همه مشخصه های سند فتوشاپ و اطلاعات یا محتوای لایه را حفظ خواهد کرد، بنابراین شما می توانید در آینده از آن استفاده کنید.
توجه داشته باشید که این PSD با جستجوگرهای وب سازگار نیست و لازم است که برای این موارد آن را با یک فرمت متفاوت ذخیره کنید. این موضوع را در یک درس دیگر ادامه خواهیم داد.
برای بستن یک سند باید به مسیر File > Close بروید. برای بستن همه سند های باز ، گزینه File > Close All را انتخاب کنید.

آموزش فتوشاپ درس دوم، کاربرد پالت ها در فتوشاپ

در فتوشاپ، پالت ها برای اصلاح کردن و تغییر دادن و نیز برای نظارت و بازبینی اسناد یا فایل ها به شما کمک می کنند. یک درک خوب از چگونگی استفاده، سازماندهی و تنظیم درست پالت ها، در یادگیری اینکه چطور از فتوشاپ استفاده کنیم موثر و ضروری است.

پالت ها

برای اینکه به شما نشان دهیم پالت ها چه نقش بزرگ و مهمی را در فتوشاپ به عهده دارند، کلید Tab را فشار دهید تا تمامی پالت ها ناپدید شوند. پالت ها شامل همه چیز از نوار ابزار گرفته تا نوار انتخاب ها، لایه ها و پنجره رنگ ها می شوند.

در این آموزش، شما یاد خواهید گرفت چگونه:

-پالت ها را سازماندهی کنید.
-سایز پالتها را تغییر داده آنها را آشکار یا پنهان کنید.
-باز، بسته و مجددا راه اندازی کنید (Reset).
-از تنظیمات درون پالت ها استفاده کنید.


سازماندهی پالت ها

این امکان وجود دارد که پالت ها را مطابق سلیقه خودتان دسته بندی و مرتب کنید. با انجام این کار به افزایش کارایی خود کمک می کنید به این صورت که پالت هایی را که کاربرد آنها یعنی تعداد دفعات استفاده از آنها بیشتر است را در در قسمتی از صفحه قرار دهید که قابل دسترس تر می باشد.
- برای انتقال یک پالت به یک گروه پالت (palette group)مجزا، یا به palette group خودش، پالت مورد نظر را drag و سپس به یک گروه دیگر، یا هر جای دیگری از فضای کار drop کنید.
- برای انتقال یک گروه پالت (palette group)، نوار عنوان (title bar) پالت مورد نظر را با ماوس drag، و سپس در جایی که مناسب است رها کنید.شما همچنین می توانید پالت ها را به یکدیگر Dock کنید، یعنی لبه های بالا و پایین هر پالت را می توان به پالت دیگر متصل نمود و این کار با drag ;vnk یک پالت به سمت بالا یا پایین پالت دیگر اتفاق می افتد.

تغییر دادن سایز، آشکار و پنهان کردن پالت ها
!!!OMID!!! آفلاین است   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از !!!OMID!!! برای ارسال مفید تشکر نموده اند:
Old جمعه ۲۵ آذر ۱۳۹۰, ۰۰:۲۷   #2
!!!OMID!!!

عضو فعال
امتیازها: 2,919, سطح: 15 امتیازها: 2,919, سطح: 15 امتیازها: 2,919, سطح: 15
فعالیت: 0% فعالیت: 0% فعالیت: 0%
 
آواتار !!!OMID!!!
 

تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۰
موقعیت: کرمانشاه
ارسالها: 298
تشکر: 35
276 تشکر در 132 ارسال
!!!OMID!!! is a jewel in the rough!!!OMID!!! is a jewel in the rough!!!OMID!!! is a jewel in the rough
پیشفرض

تغییر دادن سایز، آشکار و پنهان کردن پالت ها

شاید شما با پالت بزرگی که شامل تعداد زیادی style ،color یا لایه است کار می کنید که دوست دارید همه اینها همزمان برای شما قابل دسترسی باشد. شما می توانید سایز بسیاری از پالت ها را با drag کردن کلیدی که در گوشه سمت راست قرار دارد پالت را روی سایز مورد نظرتان تنظیم کنید.

اگر می خواهید پالتی را که فعلا از آن استفاده نمی کنید پنهان (minimize) کنید تا در فضا صرفه جویی کرده باشید و فضای بیشتری برای کار با دیگر پالت ها در اختیار داشته باشید، کافیست روی عنوان پالت دوبار کلیک کنید.

بستن، باز کردن و راه اندازی مجدد یا Reset پالت ها

اگر تعدادی از پالت ها بدون اینکه به آنها نیاز داشته باشید باز هستند، می توانید با کلیک کردن روی علامت "x" که در گوشه بالای سمت راست پالت قرار دارد، آنها را بست.
اگر لازم است که یک پالت جدید ایجاد کنید، یا پالتی که قبلا بسته اید را مجددا باز کنید، از menu bar به Window بروید و پالت مورد نظرتان را بار دیگر باز کنید.
اگر در برگرداندن پالت به جای خود با مشکل مواجه شدید به مسیر Window > Workspace بروید و در اینجا گزینه هایی مشاهده می کنید که می توانید با انتخاب آنها چیدمان پالت ها را به حالتی که مایلید برگردانید مثلا گزینه Basic همه چیز reset می شود و به جای اولیه خود که در آغاز باز شدن فتوشاپ در آنجا قرار داشته بر می گردد.


تنظیمات در پالت ها

در پالت ها، انواع تنظیمات از انتخاب های رنگ، styles تا opacity و دیگر مقادیر وجود دارد. همه این گزینه ها را با جزییات کامل در آینده توضیح خواهیم داد، اما برای این قسمت می خواهیم شرح دهیم که بعضی از این گزینه ها چگونه عمل می کنند.


Drop-down Menus یا منوهای باز شونده

برای اجرای یک Drop-down Menu یا منوی بازشونده، فقط روی فلشی که به منو چسبیده کلیک کنید. لیستی از دادهای داخلی قابل استفاده باز می شود. روی گزینه مورد نظر کلیک کنید تا انتخاب شود.

لغزنده یا Sliders

نحوه ی کار لغزنده ها به این صورت است که روی ضامن کلیک کرده و آن را روی مقدار مورد نظر drag کنید.
Swatches و Styles

برای انتخاب یک color swatch یا layer style، با ماوس روی آن حرکت کرده و یک بار کلیک کنید.کلمات کلیدی: photoshop, tutorial, آموزش فتوشاپ, آموزش, پالت ها در فتوشاپ, palette, palette group, انتقال پالت گروه پالت, dock, workspace, drop-down menu, sliders, styles, swatch, سازماندهی پالت, تغییر دادن سایز پالت, انتقال پالت


آموزش فتوشاپ درس سوم، جعبه ابزار فتوشاپ (Toolbox)


روی این قسمت کلیک کنید تا تصویر را در انداره واقعی ببینید.

!!!OMID!!! آفلاین است   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از !!!OMID!!! برای ارسال مفید تشکر نموده اند:
Old يکشنبه ۱۸ دي ۱۳۹۰, ۱۲:۳۲   #3
مهین

گنج سايت
امتیازها: 55,199, سطح: 72 امتیازها: 55,199, سطح: 72 امتیازها: 55,199, سطح: 72
فعالیت: 0.4% فعالیت: 0.4% فعالیت: 0.4%
دستاوردها
افتخارات
 
آواتار مهین
 

تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۰
موقعیت: ایران.کرمان.ایالت طلای سبز
ارسالها: 3,195
تشکر: 12,717
14,803 تشکر در 4,525 ارسال
مهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond repute
مهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond repute
پیشفرض

ممنون تاپیکتون عالیه

منم چند سالی هست آشنام و کار کردم

ایشالا ادامه بدین و بتونیم بیشتر از شما استفاده کنیم

مررررررررررر30 برایه وقتی که گذاشتین
مهین آفلاین است   پاسخ با نقل قول
کاربران زیر از مهین برای ارسال مفید تشکر نموده اند:
Old يکشنبه ۱۸ دي ۱۳۹۰, ۱۲:۳۳   #4
مهین

گنج سايت
امتیازها: 55,199, سطح: 72 امتیازها: 55,199, سطح: 72 امتیازها: 55,199, سطح: 72
فعالیت: 0.4% فعالیت: 0.4% فعالیت: 0.4%
دستاوردها
افتخارات
 
آواتار مهین
 

تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۰
موقعیت: ایران.کرمان.ایالت طلای سبز
ارسالها: 3,195
تشکر: 12,717
14,803 تشکر در 4,525 ارسال
مهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond repute
مهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond reputeمهین has a reputation beyond repute
پیشفرض

ممنون تاپیکتون عالیه

منم چند سالی هست آشنام و کار کردم

ایشالا ادامه بدین و بتونیم بیشتر از شما استفاده کنیم

مررررررررررر30 برایه وقتی که گذاشتین
مهین آفلاین است   پاسخ با نقل قول
Old جمعه ۲۲ دي ۱۳۹۱, ۱۰:۴۶   #5
razieh1369

عضو با سابقه
امتیازها: 3,639, سطح: 17 امتیازها: 3,639, سطح: 17 امتیازها: 3,639, سطح: 17
فعالیت: 0% فعالیت: 0% فعالیت: 0%
 
آواتار razieh1369
 

تاریخ عضویت: خرداد ۱۳۹۰
موقعیت: اصفهان
ارسالها: 167
تشکر: 211
732 تشکر در 218 ارسال
razieh1369 is a splendid one to beholdrazieh1369 is a splendid one to beholdrazieh1369 is a splendid one to beholdrazieh1369 is a splendid one to beholdrazieh1369 is a splendid one to beholdrazieh1369 is a splendid one to beholdrazieh1369 is a splendid one to behold
پیشفرض

این تاپیکو شدید می خوامش


__________________
بزرگی وصیت کرد برای سلامتی عقلتان هویج بخورید همه خندیدند....
و کسی ندانست که عقل همه به چشمشان است
razieh1369 آفلاین است   پاسخ با نقل قول
Old شنبه ۲۳ دي ۱۳۹۱, ۰۱:۲۵   #6
bnm

گنج سايت
امتیازها: 94,286, سطح: 95 امتیازها: 94,286, سطح: 95 امتیازها: 94,286, سطح: 95
فعالیت: 0.4% فعالیت: 0.4% فعالیت: 0.4%
دستاوردها
 
آواتار bnm
 

تاریخ عضویت: آذر ۱۳۸۹
موقعیت: شیراز
ارسالها: 3,490
تشکر: 30,197
14,383 تشکر در 3,960 ارسال
bnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond repute
bnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond reputebnm has a reputation beyond repute
پیشفرض

golgolgol


__________________

صداي خنده ي خدا را میشنوی؟
دعايت راشنيده وبه آنچه محال ميـپنداري،ميخندد!
bnm آفلاین است   پاسخ با نقل قول
Old شنبه ۲۳ دي ۱۳۹۱, ۱۱:۱۴   #7
Maryam80

عضو بسيار فعال
امتیازها: 4,452, سطح: 19 امتیازها: 4,452, سطح: 19 امتیازها: 4,452, سطح: 19
فعالیت: 0% فعالیت: 0% فعالیت: 0%
دستاوردها
 

تاریخ عضویت: ارديبهشت ۱۳۹۰
موقعیت: iran.fars
ارسالها: 114
تشکر: 109
338 تشکر در 111 ارسال
Maryam80 is a jewel in the roughMaryam80 is a jewel in the roughMaryam80 is a jewel in the roughMaryam80 is a jewel in the rough
پیشفرض

این آموزش واقعا عالیه.دستتون درد نکنه
Maryam80 آفلاین است   پاسخ با نقل قول
Old چهارشنبه ۲۷ دي ۱۳۹۱, ۲۲:۱۸   #8
mfa001

گنج سايت
امتیازها: 12,790, سطح: 34 امتیازها: 12,790, سطح: 34 امتیازها: 12,790, سطح: 34
فعالیت: 0% فعالیت: 0% فعالیت: 0%
دستاوردها
 
آواتار mfa001
 

تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۱
موقعیت: کردستان-سنندج
ارسالها: 347
تشکر: 2,587
2,336 تشکر در 433 ارسال
mfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond reputemfa001 has a reputation beyond repute
پیشفرض

دستتون درد نکنه


__________________
زندگی خالی نیست
مهربانی هست،سیب هست،ایمان هست
آری تا شقایق هست زندگی باید کرد
mfa001 آفلاین است   پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربرانی که در حال مطالعه این موضوع هستند: 1 (0 عضو و 1 مهمان)
 
امکانات جستجوی این موضوع
جستجوی این موضوع:

جستجوی پیشرفته
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی‌توانید مبحث جدید ارسال کنید.
نمی‌توانید به مباحث پاسخ دهید.
نمی‌توانید فایل پیوست ضمیمه کنید.
نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید.

BB code فعال است
شکلک‌ها فعال هستند
[IMG] فعال است
HTML غیرفعال است

مراجعه سریع


ساعت: ۲۱:۲۲ بوقت GMT +4.5


Powered by: vBulletin Version 3.8.2
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.

vBFarsi Language Pack Version 3.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2016 DragonByte Technologies Ltd.
سایت اسپیشال در قبال تبلیغات نمایش داده شده و مطالب ارسالی کاربران هیچ مسئولیتی ندارد.Ad Management plugin by RedTyger