alt
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: سفارش امام صادق(ع) به انجام 9 چیز

1. 13,715 امتیاز ، سطح 35
    53% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 335
    13.0% فعالیت
    سطح
    35
    تشکر شده 2,054 بار در 710 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

سفارش امام صادق(ع) به انجام 9 چیز

#1 1393/12/13, 15:58
    عنوان بصرى مى گوید: از امام صادق علیه السلام خواستم به من پند و اندرز بدهند. فرمود: تو را به انجام نه چیز سفارش مى کنم.

عنوان بصرى مى گوید: از امام صادق علیه السلام خواستم به من پند و اندرز بدهند. ایشان فرمودند:

تو را به انجام نه چیز سفارش مى کنم، آن سفارش ها نه تنها براى شما بلکه به همه کسانى است که مى خواهند در راه خداوند قدم بردارند و از خداوند مى خواهم تو را نیز در انجام آنها یارى فرماید.

سه تاى آنها در تهذیب اخلاق و تربیت نفس است.

و سه تاى دیگر در صبر و شکیبایى است.

و سه تا هم در علم و دانش است.

به آنها مواظب باش و هرگز آنها را سبک مشمار!

عنوان بصرى مى گوید: خود را براى یاد گرفتن آنها آماده کردم. آنگاه امام علیه السلام فرمود:

اما آن سه چیز که در ریاضت و تهذیب نفس است، عبارتند از:

1. بپرهیز! از خوردن چیزى که به آن میل ندارى . زیرا باعث نادانى و کودنى مى گردد.

2. هرگز غذا نخور! مگر وقتى که گرسنه هستى.

3. همواره غذاى حلال بخور! و هنگام خوردن نام خدا را ببر! (بسم الله بگو!)

همواره فرمایش رسول خدا صلى الله علیه و آله را در نظر داشته باش ! که درباره مذمت پرخورى فرمود: انسان هیچ ظرفى را پر نکرده که بدتر از شکم باشد.
    چنانچه به میل غذا ناگزیرى ، شکم را سه قسمت کن ! یک قسمت آن را به خوراک و یک قسمت دیگرش را به نوشیدنى و قسمت سومش را براى نفس کشیدن اختصاص بده!

اما آن سه چیز که در حلم و بردبارى است، عبارتند از:

1. هرگاه کسى به تو گفت: اگر یک حرف دشنام و ناسزا بگویى در مقابل ده تا مى شنوى، تو در جواب بگو: اگر ده تا سخن زشت بگویى یک حرف از من نخواهى شنید.

2. هرگاه کسى تو را فحش داد و بد گفت، در پاسخ بگو: اگر آنچه را که گفتى راست است از خداوند مى خواهم مرا ببخشد و از تقصیراتم بگذرد و اگر آنچه را که گفتى دروغ است و ابدا در من نیست از خداوند مى خواهم تو را ببخشد.

3. هر کس تو را وعده فحش و دشنام داد، تو به او وعده پند و اندرز و احترام بده!

و اما آن سه چیز که در علم و دانش است، عبارتند از:

1. آنچه را که نمى دانى از دانشمندان بپرس و بپرهیز از این که پرسش تو به قصد اذیت و یا امتحان آنان باشد.

2. در هیچ چیز تنها با رأى و عقیده خود عمل نکن (با مشورت کارها را انجام بده) و در تمام کارها جانب احتیاط را رعایت کن!

3. از فتوى دادن فرار کن همانندى که از شیر فرار مى کنى و خودت را پلى براى سود و زیان مردم قرار نده!

امام صادق علیه السلام پس از بیان این پند و موعظه هاى حکمت آمیز، به عنوان بصرى فرمود:

حقا تو را نصیحت کردم، بلند شو برو! وقت عبادت من است، وقتم را بیشتر از این نگیر! زیرا من بر نفس خود تنگ نظرم و حاضر نیستم وقت خود را تلف کرده و بیهوده بگذرانم و سلام و رحمت خداوند بر کسى باد که از ارشاد و راهنمایى پیروى مى کند.

بحارالانوار جلد 1، ص 226

2 کاربر مقابل از رضاقلیخانی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. سنگ صبور, سیده فاطمه
    ""الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم""

میدونی قشنگ ترین هدیه چیه؟
    این که الان روی این قلب ها کلیک کنی
    و از وبلاگ عاشقانم دیدن کنی

رضاقلیخانی آنلاین نیست.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)